Play-off 1. ligy pro sezonu 2019-20

Sobota 16. 5. 2020 - 1. hrací den Play-off

Čtvrtfinálové série nepřinesly překvapení ani třetí rok po sobě

V polovině března koronavirová pandemie zastavila na celém světě prakticky všechny sportovní akce. Mnoho soutěží rozehrané ročníky ukončilo jako nedohrané, nebo je anulovalo. FLA byla zatím jen přerušena a po dvou měsících se situace zlepšila natolik, že bylo nakonec možné 1. i 2. ligu opět restartovat a dokončit ji ještě před letní přestávkou. Nejprve se do haly vrátily prvoligové týmy, aby odehrály své čtvrtfinálové série. Dvouměsíční pauza byla velkým otazníkem na připravenost a formu týmů, ale na druhou stranu jistě i velkou motivací se opět vrátit ke svému oblíbenému sportu.

Sokol Nová Paka si účast v Play-off pojistil jako poslední a vyzval vítěze základní části - Tornados. Od prvního duelu nebyla na obou týmech herní pauza vůbec znát. Nová Paka vlétla na Tornados s velkým nasazením, bojovností a bylo jasné, že pokud by chtěl Sokol dosáhnout na překvapení, musí se k němu dostat hned od začátku. Tornados první půli udolali těsně 4:3 a Sokolu se hned po přestávce podařilo i srovnat. Favorit nakonec vsítil ještě jednu branku a velmi vyrovnané první utkání urval pro sebe. Do druhého duelu opět vstoupila Nová Paka s velkým odhodláním, ale Tornados po 10. minutě dvakrát skórovali. Zápas pravděpodobně zlomila následná nevyužitá přesilovka 5 na 3 pro Sokol ještě před poločasem. Tornados přidali pojistku a přiblížili se postupu. Ve třetím utkání dokázal Sokol ještě v 11. minutě srovnat na 1:1, ale Tornados poté nasázely dalších osm branek a po výhře 9:1 přidali rozhodující postupovou výhru.

V sérii mezi Kamikadze a Černilovem bylo hlavní otázkou, na jaké vlně se Černilov dokáže rovnat svému soupeři. Černilov měl v letošní sezoně buď kvalitní úspěšné kolo, nebo velmi nepovedené. I přes prakticky kompletní a silnou sestavu se ale ani tentokrát nedařilo Černilovu držet se svým soupeřem krok a především nedokázal střílet branky. Kamikadze zvládli první duel snadno 5:0, ve druhé si trpělivě pojistili také nulu v obraně po výhře 2:0 a první a jedinou branku dovolili Černilovu až v závěru třetího utkání. V druhé půli pak ale opět převážili Kamikadze pomyslné misky vah na svoji stranu a vyřadili Černilov v možná nejsnazší čtvrtfinálové sérii 3:0 na zápasy při skóre 10:1.

Laviny do čtvrtfinále vstupovaly ze třetího místa, ale vzhledem k tomu že jejich vyzyvatelem byli Hradečtí Vikingové, kteří je v základní části v obou duelech porazili, dala se očekávat velmi vyrovnaná série. Vikingové představili nové dresy, od úvodu bojovali s obrovským nasazením, zodpovědností, trpělivostí a výkonem na 120%. Ubránili všechny pokusy Lavin a ve druhém poločase vsítili i dvě branky. První překvapení čtvrtfinálového dne bylo na světě. V druhém zápase ale Laviny potvrdily svoje jméno a Vikingové najednou nedokázali valící se útoky soupeře eliminovat a přicházely chyby. Po kanonádě 9:2 bylo srovnáno. Ve třetím zápase se Vikingové ještě po poločase drželi na dostřel soupeři, ale tři branky v závěru udělaly z utkání nakonec opět jasnou výhru pro Laviny 6:1. Ve čtvrtém zápase se Vikingové také ještě nevzdali a dokázali v závěru srovnat na 3:3. Prodloužení rozhodnutí nepřineslo a Vikingové po vedení 2:0 v nájezdech už sahali po srovnání série. Laviny ale ukázaly svoji psychickou sílu a po pěti sériích nájezdů nakonec urvaly ve svůj prospěch i třetí vítězství.

Homolkovi vepři byli prvním týmem, který dokázal ve třetí sezoně, kdy bylo zahájeno Play-off, narušit po základní části takzvanou "velkou čtyřku". Vepři totiž v posledním kole odsunuli na páté místo Patriots. Před vzájemnou čtvrtfinálovou sérií to ale nemělo prakticky žádnou větší váhu, neboť Patrioti dokázali v sezoně Vepře dvakrát porazit 1:0 a 4:0. Homolkovi vepři dokázali s Patrioty držet krok, zápas od zápasu tvořili více hru a opticky měli s každým dalších zápasem více navrch. Patrioti byli ale od začátku naopak trpěliví, trestali jakoukoli chybu, postavili hru na dobré obraně a kvalitním brankáři a zúročovali svoji zkušenost. Homolkovi vepři se nedokázali ani jednou dostat do vedení, Patrioti vždy nějaké branky vybojovali a všechny tři výhry pojistili gólem do prázdné soupeřovi klece při jejich závěrečné power-play.

Ani třetí sezona s formátem Play-off tak nepřinesla překvapení účastí čtyř tradičních semifinalistů, ale vytvořila nové série dvojic, které spolu zatím na tři vítězství ještě nehrály. 30. května tak hrací den zahájí série dvou ofenzívních mužstev Kamikadze versus Laviny a druhou neméně zajímavou dvojící bude série dvou posledních a vůbec jediných mistrů FLA - sedminásobných Tornados proti čtyřnásobným Patriots.

série 1. čtvrtfinále 1-8
1:0 FBC Tornados Sokol Nová Paka 5:4 (4:3)
  4. O. Špalek (Šimek), 4. R. Dostál (Zdeněk), 8. R. Dostál (M. Špalek), 11. Rychetník (Zdeněk), 24. Medek (R. Dostál) - 1. Radek Kučera (P. Kučera), 7. Šec (Radek Kučera), 14. Šec (P. Kučera), 16. Radek Kučera (Šec)
série 1. čtvrtfinále 2-7
1:0 Kamikadze FBC Černilov 5:0 (2:0)
  7. Kabeláč, 12. T. Smetana (Kabeláč), 23. Hellmann (T. Smetana), 28. Chudomský (T. Smetana), 29. J. Novák (Chudomský)
série 1. čtvrtfinále 3-6
0:1 Laviny Hradečtí Vikingové 0:2 (0:0)
  22. P. Zeman, 28. Polášek (Rotter)
série 1. čtvrtfinále 4-5
0:1 Homolkovi vepři Patriots 1:3 (0:1)
  20. A. Ježek z trest. střílení - 12. L. Trnka (Bělohlávek), 18. Beránek (Bělohlávek), 30. Beránek (J. Měsíček)

série 2. čtvrtfinále 1-8
2:0 FBC Tornados Sokol Nová Paka 3:0 (2:0)
  10. Zdeněk (R. Dostál), 11. O. Špalek (Zdeněk), 22. Zdeněk (R. Dostál)
série 2. čtvrtfinále 2-7
2:0 Kamikadze FBC Černilov 2:0 (2:0)
  1. Kabeláč (Hellmann), 14. Kabeláč (T. Smetana)
série 2. čtvrtfinále 3-6
1:1 Laviny Hradečtí Vikingové 9:2 (6:1)
  2. Kotek (J. Řezníček), 4. F. Lahučký (Frýda), 8. Frýda (F. Lahučký), 12. F. Lahučký (Frýda), 13. Frýda z trest. střílení, 14. Erban (Krejsa), 16. F. Lahučký (Frýda), 17. Aubus (Erban), 23. F. Lahučký (Frýda) - 13. V. Zeman (Čapek), 21. V. Zeman (R. Černý)
série 2. čtvrtfinále 4-5
0:2 Homolkovi vepři Patriots 0:3 (0:1)
  6. Beránek (Bělohlávek), 25. L. Trnka (M. Měsíček), 30. L. Trnka (Bělohlávek)

série 3. čtvrtfinále 1-8
3:0 FBC Tornados Sokol Nová Paka 9:1 (5:1)
  4. O. Špalek (Zdeněk), 12. O. Špalek (Šimek), 12. Zdeněk (Medek), 13. R. Dostál (Rychetník), 13. Šimek (Bouz), 20. R. Dostál, 24. R. Dostál (Zdeněk), 27. R. Dostál (Zdeněk), 30. R. Dostál (Zdeněk) - 11. Roman Kučera (Grund)
série 3. čtvrtfinále 2-7
3:0 Kamikadze FBC Černilov 3:1 (1:1)
  11. Kabeláč (Hellmann), 22. J. Novák (Walter), 24. Kabeláč (Hellmann) - 15. Benák (M. Hušek)
série 3. čtvrtfinále 3-6
2:1 Laviny Hradečtí Vikingové 6:1 (1:0)
  2. Krejsa (Erban), 18. Frýda (F. Lahučký), 18. Frýda (F. Lahučký), 27. Frýda (F. Lahučký), 30. Erban (Frýda), 30. Kotek (Erban) - 18. Rotter (P. Zeman)
série 3. čtvrtfinále 4-5
0:3 Homolkovi vepři Patriots 2:4 (1:1)
  13. A. Ježek (Jiruška), 30. Cindr (Kracík) - 12. Bureš (Bělohlávek), 23. Beránek (M. Měsíček), 25. Beránek (M. Měsíček), 30. L. Trnka

série 4. čtvrtfinále 3-6
3:1 Laviny Hradečtí Vikingové 4:3 po náj. (2:0)
  6. Toman (Frýda), 11. vlastní Dubánek, 23. Erban (F. Lahučký), rozhodující nájezd Kotek - 20. Rotter (Polášek), 20. Gabler (P. Zeman), 23. Medáček (Rotter)

Sobota 30. 5. 2020 - 2. hrací den Play-off
série 1. semifinále 2-3
1:0 Kamikadze Laviny 4:3 v prodl. (2:0)
  6. Hellmann (J. Kopecký) 11. Smetana (Hellmann), 29. Kabeláč (Hellmann), 33. Kabeláč - 19. Erban (Toman), 23. Sova (Frýda), 30. Sova
série 1. semifinále 1-4
0:1 FBC Tornados Patriots 2:3 v prodl. (1:1)
  8. O. Špalek, 30. R. Dostál (O. Špalek) - 1. Krejčík (M. Měsíček), 20. L. Trnka (Krejčík), 35. Krejčík (Beránek)

série 2. semifinále 2-3
2:0 Kamikadze Laviny 5:4 (3:3)
  3. Hellmann (Smetana), 5. Hitka (Walter), 12. Hellmann (Kotlan), 29. Smetana (Hellmann), 30. Smetana (Hellmann) - 2. Sova (Frýda), 5. Frýda, 10. Kotek, 18. vlastní Maléř
série 2. semifinále 1-4
0:2 FBC Tornados Patriots 2:3 (2:3)
  7. Šimek (J. Navrátil), 13. Jakoubek (M. Špalek) - 5. Vymlátil (M. Trnka), 6. Krejčík (L. Trnka), 12. L. Trnka (Žák)

série 3. semifinále 2-3
3:0 Kamikadze Laviny 5:3 (2:1)
  8. Kabeláč (Hellmann), 12. Hellmann (Smetana), 23. Walter (J. Novák), 24. Kašpar (Hellmann), 30. Hellmann z trest. střílení - 1. Sova (F. Lahučký), 20. Frýda (F. Lahučký), 22. Frýda (F. Lahučký)
série 3. semifinále 1-4
1:2 FBC Tornados Patriots 2:1 (1:0)
  11. Jakoubek, 26. Šimek (Zdeněk) - 20. L. Trnka (Krejčík)

série 4. semifinále 1-4
1:3 FBC Tornados Patriots 2:4 (2:2)
  4. O. Špalek (Šimek), 13. R. Dostál (O. Špalek) - 1. L. Trnka (M. Měsíček), 6. Beránek (Krejčík), 21. Krejčík, 28. Beránek (L. Trnka)

Sobota 6. 6. 2020 - 3. hrací den Play-off

Patriots získávají svůj pátý titul a i rok po sobě má 1. liga stejné medailisty

Letos se semifinálové série rozhodly již v předchozí hrací den a týmy tak do medailových zápasů šly odpočaté a mohly se soustředit jen na svůj závěrečný zápas sezóny. Tornados i přes prohrané semifinále šli do zápasu v roli většího favorita, i když poslední vzájemné zápasy spíše vyznívaly pro Laviny. Tornados od úvodních minut využili oslabenou sestavu Lavin a v první třetině si vytvářeli obrovské množství šancí. Po patnácti minutách skončily v brance Lavin dvě střely, ale kdyby na tabuli svítilo skóre 5:0, asi by se nikdo nedivil. Chvíli po přestávce se ujala na straně Lavin prudká střela z větší vzdálenosti a průběh se začal dramatizovat. Tornados sice měli stále mnoho šancí, ale přestřelování, trefování tyček, gólmana a bránících soupeřů začalo jejich nebezpečnost otupovat a Lavinám to naopak dodávalo sebevědomí, energii, začaly hrozit a srovnávat hru. Po zahájení třetí třetiny také Laviny srovnaly a šest minut před koncem se dokonce dostaly do vedení a dokonale otočily skóre z 0:2. Tornados ale vyvinuli v závěru velký tlak a snahu o srovnání výsledku a nakonec se jim to také 6 vteřin před koncem duelu při power-play podařilo. Prodloužení ve čtyřech hráčích na obou stranách bylo takticky svázané, Tornados měli další šance, Laviny dobře zajistily obranu a hrozily z brejků. Ve čtvrté minutě nastavení se po souboji u mantinelu dostaly k balonu před polovinou Laviny a nenápadně vyhlížející střela přes více hráčů v závěru ještě tečovaná zapadla do branky Tornados. Ti tak opět vyšli coby vítěz základní části úplně naprázdno a Laviny si připsaly další bronzové medaile.

Kamikadze šli do letošního finále možná v roli větších favoritů oproti loňsku. Patriots ale předvedli v předchozích sériích, že jsou skvěle připraveným týmem na Play-off a předvedenými výkony dali jasně zapomenout na nepříliš vydařenou základní část. Od úvodu také bylo vidět, že si Patrioti nepřipouští nic jiného než další titul v FLA, velkým nasazením, zodpovědností a bojovností si vytvářeli a proměňovali šance. Po úvodní třetině vedli 2:0 a druhá část začala ve stejném duchu. V polovině zápasu vedli Patrioti už pohodlně 4:0 a zdálo se být rozhodnuto. Kamikadze ale zbraně nesložili a začali se více prosazovat v soubojích a v útočných akcích. Snížení na konci druhé třetiny tak pro ně ještě vykřesalo určitou naději. Další branka Kamikadze na 2:4 v úvodu třetí periody již prakticky srovnala herní projev a do konce duelu zbývalo mnoho minut. Patriots si ale zodpovědně a sebevědomě vedení bránili a ukrajovali vteřiny finále vstříc svému úspěchu. Minutu před koncem se Kamikadze prosadili potřetí a na drama zbývala poslední minuta utkání. Kamikadze dál tlačili a bojovali i v power-play, ale ani šarvátka pár vteřin před sirénou již další branku nepřinesla. Patriots tak obhajují mistrovský titul, celkové si připisují již pátý v FLA a Kamikadze musejí se svým snem o vítězství v FLA počkat do další sezony.